Winners of Previous Writing Competitions

Darker Times Fiction used to run several writing competitions. Here is a list of all the winners. The competitions are now closed.

Poetry 

Winner

Jerry Prince - Barn

Runners Up

Krystal Volney - The Mad Woman In The Lighthouse

Jerry Prince - Consuming Darkness

N.O.A. Rawle - Bondage

Honourable Mentions

Emily Wakeham - Little Girl

Krystal Volney - Tears Of Blood And Hatred

Craig Lincoln - Obsession

Flash Fiction

Winner

Merran Jones - Monologue Of An Assassin

Runners Up

Sabrina Duong - Autumn Leaves

James Friend - Something In The Water

Sabrina Duong - Dancing With The Dead

Honourable Mentions

Casey Douglass - Gross

Eran Wesselius - Sounds In The Night

Casey Douglass - Stalked

Sarah Louise Lovell - Amuse-Bouche

Joanne Finnie - Perpetual Victim

Robert Wood - Once Is Unfortunate, Twice Is


Short Stories

Winner

Barry Watson - Keeper Of The Causeway Light

Runners Up

Daniel Stefan - Undying Devotion

Barry Watson - A Loose Wire

Stephen Reynolds - Matilda

Honourable Mentions

Barry Watson - Accidents Happen

Laura Priestley - A Beautiful Danger

James Black - A Killer's Debt

Eran Wesselius - Last Stop

Brendan Murphy - Frederick Grimes' Hangover

January 2014

Poetry 

There is no poetry competition for January 2014. Any entries will be rolled over to the February 2014 competition.

Flash Fiction

Winner

Jacqueline Caston - The Execution

Runners Up

S.A. Edward - The Bump

Jacqueline Caston - Last Ride Home

S.A. Edward - Cuts

Honourable Mentions

Sabrina Duong - The Whisper House

Robert Wood - Want A Thrill? Enjoy A Spill?

N.O.A Rawle - Passerby

Georgina Miller - The Dragon In The Dark


Short Stories

Winner

Tanglewood Thorne - Soul Call

Runners Up

Christian M. Lyons - Story Box

Nick Keller - Opposing Forces

Mark K - Dispatched

Honourable Mentions

Casey Douglass - Inheritance

Rowan Bowman - Ghost Story

Michael C. Morris - Spirits In The Mist

Cassandra Palmer - The Demon Within

Esteban Luis Soto - The God Vine

Kate Ashlin - Less Than Human

Helen Mihajlovic - The Prince Of Devils

December 2013

Poetry 

Winner

Christopher Berry - Grey

Runners Up

Craig Lincoln - The Fog

Matt Ewens - The Curse Of The Werewolf

Christopher Berry - My Small World

Flash Fiction

There is no flash fiction competition for December 2013. Any entries will be rolled over to the January 2014 competition.


Short Stories

Winner

Jake Brown - Forgotten Sun

Runners Up

Adam James Jones - God's Country

David Bond - Life And Death On The Tracks

Hamish Ross - This, The Last Scene Through Her Eye

Honourable Mentions

Leah Eades - San Miniato al Monte

David Westbury - Jimmy's Night

Casey Douglass - Pollywocker

Vicki M. Taylor - Indian Giver

Kate Ashlin - Big Sister

November 2013

Poetry 

There is no flash fiction competition for November 2013. Any submissions will be rolled over to the December competition.

Flash Fiction

Winner

Katharine Orton - The Caretaker

Runners Up

Helen Mihajlovic - A Sinister Nature

Christine Ferdinands - The Notebook

Timothy Mannering - Maybe I Am

Honourable Mentions

Paul Nigrone - The Shower Stall

Katharine Orton - The Fun House

Paul Nigrone - That Place

Short Stories

Winner

Audrey Lee - Elysian Fields

Runners Up

Chantelle Gray van Heerden - Margie Says

Christopher Berry - RavenDove

Kate Viggers - The Whistling

Honourable Mentions

Steph Minns - The Flight Of Horses

Mel Ciavucco - A Day In The Life Of Wilson Puckleberry

Ed Chung - Desperate Soul

Renee Anderson - A Madness Of Very Small Monsters

October 2013

Poetry 

Winner

A. Joleigh - The Siren Call

Runners Up

Christopher Berry - Beautiful Nature

Christopher Luck - Illegals

Christopher Berry - Raymond - A Christmas Tale

Honourable Mention

Christopher Luck - The Card

 

Flash Fiction

There is no flash fiction competition for October 2013. Any submissions will be rolled over to the November competition.

Short Stories

Winner

Natalia Clara - Mothering

Runners Up

Christie Cluett - The Sin-Eater

Micah Smith - Lucifer's Tooth

David Rushton - Scheherezade

Honourable Mentions

Chantelle Gray van Heerden - When Princess Diane Comes

Becky S. Vickery - If It Pleases The King

Antony N. Britt - Fetch

Andrew Page - Come And Join The Party

R.G. Calkins - Phish Food

Dominic Kirwan - The Night Inside The Day

September 2013

Poetry 

There is no poetry competition for September 2013. Any submissions will be rolled over to the October competition.

 

Flash Fiction

Winner

Matthew J. Barbour - Hweeldi'

Runners Up

Lauren Sudworth - Treatment To A Horror Film

Chris Redfern - Trapped

David Griffin - Foresight

Honourable Mentions

Chris Redfern - A Change Of Perspective

Matthew J. Barbour - Giusewa

Jason Gibbs - Who's For Dinner

David Griffin - Oriens

Short Stories

Winner

Brian O'Leary - Things

Runners Up

David Rushton - I Blame The Parents

Dominic Kirwan - Fans

Steven Mace - Whispers On The Airwaves

Angela South - In Berlin's Time

Gavin Perkins - Dance Of The Puppets

Aron Costello - Realia

Honourable Mentions

Baret Magarian - The Balls

Tom Osborne - The Retiring Room

Steve Jenner - Have You Met The Night?

Antony N. Britt - Sweet Revenge

Dominic Kirwan - Pewter Jesus

Shauna Morrison - Madness

August 2013

Poetry 

Winner

Christopher Luck - News Street

Runners Up

Paul Heart - Razor Blades

Christopher Luck - The Blood Lady

Paul Heart - For Whose Name It Is Applicable

 

Flash Fiction

Winner

Marcus Buffrey - Reunion

Runners Up

Dominic Kirwan - Blush

Zena Wilson - Shadows Run Loose

Laurence Sullivan - The Sssilent Killer

Honourable Mentions

Zena Wilson - Ghost Story

Marcus Buffrey - Capture!

Casey Douglass - Deep

Casey Douglass - Distance

Emma Finlayson-Palmer - Prana Pharmaceuticals

Karlie Wilson - Carving Aaron

Short Stories

Winner

Andrew Myers - Zoganes

Runners Up

Aron Costello - Charlie

David Rushton - A New Coat

Baret Magarian - The Chimera

Honourable Mentions

David Rushton - Unholy Trinity

Aron Costello - First Class, Tuesday Morning

Terry Hunter Scott - Perfect Companion

Antonio Henry - Little Brother

June Penhelog - Fat

Siobhan O'Tierney - Charlie

July 2013

Poetry 

Winner

David Griffin - The Monster Grendel

Runners Up

Christopher Luck - Freaks

David Griffin - Justice

Darius Kennedy - Wind

Honourable Mentions

Christopher Luck - Candlenight

Matt Ewens - The Creeping Flesh

 

Flash Fiction

Winner

Laurence Sullivan - Teddy's Little Secret

Runners Up

Laurence Sullivan - Castaway

Casey Douglass - Original

Honourable Mentions

Casey Douglass - Mirror

Matt Ewens - Dead Alive

Jasmine Greene - Shadows

 

Short Stories

Winner

David Rushton - Three Minutes Eighteen Seconds

Runners Up

Carie Juettner - A Fair Day

Lucy Marshall - When War Comes To Town

Casey Millikin - The Bridge

Honourable Mentions

David Rushton - Slimmer Of The Year

Kate Viggers - Green Fingers

Ed Chung - The Perfect House

Virginia Austin - A Sort Of Homecoming

Jake Thompson - Hellion

June 2013

Flash Fiction

Winner

Laurence Sullivan - Her Watchers

Runners Up

Chris Corker - The Last

Chris Corker - Three Buttons

Jo Bober - Prey

Honourable Mentions

Matt Ewens - Alien Nature

Laurence Sullivan - Slumber

Katrina LaFond - Going Home

Katrina LaFond - I Can Always Kill You Later

Short Stories

Winner

Freya McClements - The Fog

Runners Up

Shalini Joseph - The Broken Straw

Tracey Chalmers - Lose Yourself

Kamille Roach - Death Of The Raven Man

Honourable Mentions

Lee Buchanan - Could You?

Christopher Fielden - The El Paso Phantom Feeder

R.G. Calkins - Road Kill, Rage & Regret

Paul Hodge - The Haunted Cupboard (The Malignancy In Everyday Objects)

Aron Costello - Going Mobile

Laura Priestley - Le Strange

May 2013

Poetry 

Winner

Christopher Luck - Estuary Sundays

Runners Up

Matt Ewens - Dying To Live

Christopher Luck - Cruise Parade - Deck 9, Concordia

Kerry Hendricks - Devil Worship

Flash Fiction

Winner

Pat Phillips - Vigilante

Runners Up

Glen Perkins - Click-Clack

James Josiah - A Child Of Our Time

Satya Khade - The Clock Ticks

Honourable Mentions

Jo Bober - Tick Tock

James Josiah - One Hundred And Eighty One Days

Matt Ewens - The Smell Of Blood

Lidia A. Tsvetkova - The Colour Is Red

Matt Ewens - The Vanquisher

Tom Harrison - Sleepwalker

Laurence Sullivan - Chains

Short Stories

Winner

Kathryn Errey - Gretchen-Jane's Moon

Runners Up

Patricia Catley - The End Of The Road

Edward Crocker - Time Of Death

Edward Crocker - Cry In The Night

Honourable Mentions

Brendan Murphy - The Fire At The Ritz

Ericka Olsen Stefano - The Harvestmen

Lidia A. Tsvetkova - Special Friend, Or Piano In The Park

Daniel Stefan - A Special Kind Of Man

Tom Harrison - A Fool's Assembly

Lee Buchanan - The Huntress

April 2013

Poetry 

Winner

Niall McMahon - Ekimmu

Runners Up

Daniel Meates - Permanent Midnight

Christopher Luck - Raining Alms

Jo Bober - Killing Room

Honourable Mentions

Christopher Luck - Release

Jo Bober - Gone

Craig Lincoln - Caught

Craig Lincoln - My Thin Silver Blade

Daniel Meates - The Con Of An Endless Journey

A. Joleigh - Victims Of War

Flash Fiction

Winner

Jessica Kelly - Ways Of Falling

Runners Up

Paul Nigrone - Compulsion

Marcus Buffrey - Abducted

Jessica Kelly - When Silence Is Sacred

Honourable Mentions

Matt Ewens - The Eyes Don't Lie

Katrina Maclay - The Dinner Party

Paul Nigrone - Theatre Room Panic

Noah Green - The Mask You Wear

Katrina Maclay - Into The Darkness

Marcus Buffrey - Creature Feature

Wendy S. Klein - What In The Mind Of A Madman...

Laurence Sullivan - Tokyo Dreams

Short Stories

Winner

Aron Costello - 1-800-Kill-Em

Runners Up

Rachael Kurz - The Adventures Of Geppetto

Brendan Murphy - Marcus Fungalatis And His Acne Vulgaris

Patricia Catley - The Honour Box

Honourable Mentions

Hazel Curran - The Lady In Lime

Aron Costello - Red Eyes

Antony N. Britt - Shooting Ghosts

Justine Jewell - D

Tina Parmar - White Noise

P.J. Hodge - Return To Tyneham

Michael W. Fuglesang - Cinderella Milk

March 2013

Poetry 

Winner

Matt Ewens - Dosh

Runners Up

Rachael Kurz - Victim of Quintessence

Craig Lincoln - The Agony And The Ecstasy

Rachael Kurz - Dead Bones

Honourable Mention

Craig Lincoln - The Unknown

Flash Fiction

Winner

Michael Johnston - Personal Space

Runners Up

F Poj - The Wife

Katrina LaFond - Prettier Than Most Vampire Hunters

Laurence Sullivan - The Gift

Honourable Mentions

Laurence Sullivan - Rose

Matt Ewens - The Light Beyond The Light

Deirdre H. Gage - Angry Frank

Katrina LaFond - The Choice

Short Stories

Winner

Jennifer Yoo - Inugami

Runners Up

Carolyn King - Pop!

Trevor Steele - Where Order Reigns

Katrina LaFond - The Dream

Honourable Mentions

Shirley Bell - Jury Service

E.M. Greville - To Hell In A Handbag

Carolyn King - The Bones Of Their Kind

Matt Ewens - The Skinner

Paul Nigrone - Day of Judgment

February 2013

Poetry 

Winner

J.V. Birch - Legacy

Runners Up

R.G. Calkins - The Gravedigger's Song

R.G. Calkins - The Spirit

Christopher Luck - The Homecoming

Honourable Mention

Craig Lincoln - Rapturous Joy

Christopher Luck - Student Reveille

R.G. Calkins - The Castle

J.V. Birch - The Bedtime Game

R.G. Calkins - Banshee

Flash Fiction

Winner

Deirdre H. Gage - The Closet

Runners Up

Michael Johnston - The Cavern

Jane Bennett - Special

J.M. Yau - Playtime

Honourable Mentions

Ashley Shaw - Grind

Thomas Rontree-Carey - The Lost Cosmonaut

J.M. Yau - Escape Into Darkness

Jane Williams - In The Eye Of The Beholder

Jane Bennett - Lola

Glen Perkins - Fine Print

 

Short Stories

Winner

Aron Costello - The Sacred Circle Of Saviours

Runners Up

Kirsten Cross - Spinning Top

Deirdre H. Gage - The Runaway

Anthony N. Britt - Trick Or Treat

Honourable Mentions

Aron Costello - Avery And April

Gayle Beveridge - Issalinga's Song

Yumera Doe - A Fairy Tale

Keith Coombes - The Wind In Willow Downs

Craig Alistair Shaw - Seize The Day

January 2013

Poetry 

Winner

Christopher Luck - Penance at 11

Runners Up

Craig Lincoln - The Dark

Ginna Wilkerson - Fingers

Craig Lincoln - Demons

Honourable Mention

Ginna Wilkerson - Girl Found Dead In Church Car Park

Flash Fiction

Winner

Bryan Marshall - The Washer Of The Ford

Runners Up

Kirsten Cross - Me And Karma

Christopher Luck - Riparian Rites

Fiona Bailey - True Love

Honourable Mentions

Matt Ewens - Trickster

Kirsten Cross - Dark Skies

Fiona Bailey - Texting While Drunk

Paul Nigrone - Beyond The Prison Walls

Bryan Marshall - Pocklips

 

Short Stories

Winner

Stephen Pollock - The Janny

Runners Up

Martin Cosby - Abraham's Bosom

P.J. Hodge - A Tale Of Chirbury

Pippa Brush - Contract

Honourable Mentions

Antony N. Britt - The Monster Who Lives In The Cellar

Paul Nigrone - Tall Tales

Matt Ewens - Flesh

Jenny Shorer-Wheeler - The Night Run

Teagan Dickinson - Behind Rusted Bars

Stephan Harris - In The Land Of Black And White

December 2012

Poetry 

Winner

Christopher Luck - On A Sunday Night

Runners Up

Rose Anderson - Swatting Poetry

Christopher Luck - Regeneration?

Melissa Barrett - The Silent Ache

Flash Fiction

Winner

Michael Flynn - Intruder

Runners Up

James Josiah - Sensory Overload

Matt Ewens - Red Wine

Michael Flynn - Warder

Honourable Mentions

Paul Nigrone - Pitiless

James Josiah - The Darkness

Matt Ewens - Muscles

Michael Flynn - Baby Face

 

Short Stories

Winner

R.G. Calkins - Dark & Stormy Night

Runners Up

Dave Clark - Smoke

Leonard Dawson - Cemetery Dead Ahead

Dave Clark - The Devil And Mr Alabanti's Right Foot

A.C. Bell - The Mayan Countdown

Aron Costello - The Killing Room

Paul Nigrone - The Santa Claus

Honourable Mentions

Leonard Dawson - Killer Lesson

R.G. Calkins - The Grave Digger

Rose Anderson - A Visitor Leaves

Aron Costello - Mrs Bellifont

Lita Rosen - Hybrid

Celine Gibson - The Boneman's Wife

Sana Rasoul - The Sound Of Madness

Hazel Curran - The Cornfield

November 2012

Poetry 

Winner

Mike Berlin - A Child's Step

Runners Up

Christopher Luck - Way To Go?

Jay Hoare - Darker Times

Margarita Yerusalimsky - Black Ink

Flash Fiction

Winner

James Josiah - The Sculptor

Runners Up

Patricia Catley - Fungi Fever

A.C. Bell - Rotten

Matt Ewens - A Siren In The Storm

Honourable Mentions

Mike Berlin - A Fly In The Ointment

Sana Rasoul - If I Could

Patricia Catley - The Ghost Of Ned Kelly

Mike Berlin - Linda

Sana Rasoul - Scarlet Rosefinch

James Josiah - The Hunter

Short Stories

Winner

Helen Lord - Junior

Runners Up

Sarah Bakewell - Abbey Park

Lita Rosen - It Comes At Night

Fiona Bailey - The Pit

The Crime Duo - The Death Tracker

Mike Berlin - Shut Up

Matt Ewens - Humbug

Honourable Mentions

Shiko - ...And The Day Came

Paul Nigrone - The Creator

Helen Lord - Harbinger

David Haddock - The Girl

Shiko - Burning With The Blaze

Anthony Khoo - Unspeakable

Melissa Barrett - The Cave

Helen Lord - The Band

Shiko - Damned On The Kitchen Floor

Chris Jones - Once In A Blue Moon At The Cosmic Egg Circus

October 2012

Short Stories

Winner

Antony N. Britt - The Original Mandlebury Ghost Hunt

Runners Up

James Michaels - Down In The Dumps

R.G. Calkins - Pay The Piper

M.R. Cosby - Unit 6

Antony N. Britt - Table Decoration

Bonnie Ryan-Fisher - Riding With Harvey

Jamie Buchanan - Sanguine Saviour

Honourable Mentions

A.C. Bell - Lime Light

James Michaels - Dormitory

M.R. Cosby - In Transit

Bonnie Ryan-Fisher - Private Things

Glen Perkins - Mirror

James Michaels - The Last Debt

Matt Demers - The Craigslist Cannibal

Patricia Catley - Lost & Found

James Michaels - The Lord Of The World

Melissa Barrett - Stolen Dreams

Matt Demers - The Talking Dead

Patricia Catley - Moira's Secret

Matt Ewens - Devil Shot

James Michaels - Where The Graffiti Ends

 

September 2012 

Short Stories

Winner

R.G. Calkins - No Lights

Runners Up

Simon Fairbanks - The Monster That Stares Back

Willa Stewart - Playin' Possum

Bob Marriott - Dead End

Honourable Mentions

Pat Walker - It Was a Full Moon So I Thought of You

Mike Berlin - The Prank

Mike Berlin - GPS

The Gloaming Amazon